Zabezpieczmy mieszkanie przed włamaniem - Profilaktyka - KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Profilaktyka

Zabezpieczmy mieszkanie przed włamaniem

Drzwi antywłamaniowe, dodatkowe zamki, alarm – jak się okazuje często te zabezpieczenia nie zniechęcają złodziei do włamania się i kradzieży naszego mienia. Podczas naszej nieobecności dom nigdy nie powinien pozostawać bez ochrony. W tej informacji podpowiadamy jak zapobiec takim przykrym zdarzeniom.

Okres wakacyjny to czas, kiedy takich zdarzeń jest więcej, dlatego zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z urlopu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Należy pamiętać, że nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Możemy powierzyć zaufanej osobie komplet kluczy do domu i poprosić żeby co jakiś czas otworzyła okna i włączyła światło wieczorem, zabrała z wycieraczki gazetki reklamowe, czy też wyjęła korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do środka. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce, gdyż dajemy w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste. Starajmy się też nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

Gdyby po powrocie z podróży jednak okazało się, że dokonano włamania do mieszkania to aby nie zacierać śladów niczego nie ruszajmy nie należy robić porządków,, tylko natychmiast poinformujmy Policję.


 

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.