Okradły starszego mężczyznę - Profilaktyka - KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Profilaktyka

Okradły starszego mężczyznę

Do kradzieży doszło wczoraj w południe. Do mieszkania 82 – letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego przyszły trzy kobiety i zaproponowały mu sprzedaż koca. Oszustki weszły pod pretekstem zaprezentowania towaru i wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny ukradły mu 1260 złotych.

Wpuszczone do mieszkania „akwizytorki”  rozłożyły swój towar w kuchni  82 - latka. Chwilę później  wyszły z mieszkania nie sprzedając niczego. Po chwili starszy pan zorientował się, że został okradziony. Z szafki w regale, w której trzymał pieniądze złodziejki ukradły  1260 złotych.

Policja ostrzega wszystkich przed wpuszczaniem do domu obcych ludzi pod pozorem sprzedaży czegoś lub np. napicia się wody.

Prezentujemy sposoby jak najczęściej działają złodzieje i oszuści, wykorzystując naszą łatwowierność i zaufanie:

  • na urzędnika – mężczyzna, często też kobieta (osoba, która wzbudza zaufanie), twierdzi, że jest przedstawicielem – najczęściej znanej i popularnej – instytucji czy firmy. Celem jest wejście do mieszkania, by zorientować się, co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja;
  • na sprzedawcę – będzie proponował zakup sprzętów gospodarstwa domowego, rtv, kosmetyków, dywanów, odzieży po bardzo okazyjnej cenie. Celem jest wejście do mieszkania, kradzież pieniędzy lub sprzedaż rzeczy , która nie stanowi żadnej wartości;
  • na fachowca – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub skontrolować. Ostentacyjnie zademonstruje przyniesione ze sobą narzędzia np. ślusarskie, hydrauliczne, telekomunikacyjne, elektryczne, itp. Celem jest zlustrowanie mieszkania i kradzież cennych przedmiotów i pieniędzy. Należy też ostrożnie dokonywać wpłat pieniędzy przed dokonaną naprawą. Oszuści biorą pieniądze i nigdy więcej nie pokazują się na oczy. Często też proponują oszczędności w usługach telekomunikacyjnych, jeden „fachowiec” omawia ofertę, drugi w tym czasie sprawdza mieszkanie i kradnie pieniądze.