Jesienne porady dla kierowców - Aktualności - KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Jesienne porady dla kierowców

Okres jesienny to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz, wcześnie zapada zmrok. Często dochodzi również do porannej gołoledzi. Kierowcy poruszający się w takich warunkach powinni zachować szczególną ostrożność, by nie dochodziło do zdarzeń drogowych.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad jazdy w warunkach jesiennych:

1. Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy wymagają na ogół znacznie więcej czasu.

2. Przed jazdą powinniśmy oczyścić z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości; przed jazdą pamiętajmy o napełnieniu zbiorniczka z płynem do spryskiwaczy

3. Regularnie czyśćmy szkła wszystkich reflektorów.

4. Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe, a podczas mgły włączajmy światła przeciwmgłowe.

5. Dostosujmy prędkość samochodu do panujących warunków atmosferycznych, nie przeceniajmy własnych umiejętności.

6. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy padającym deszczu jest wydłużona.

8. Zachowajmy szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, gdyż jesienna aura powoduje, że piesi są słabo widoczni.

Pamiętajmy!

W okresie od świtu do zmierzchu w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, kierujący pojazdami zobowiązani są do korzystania ze świateł mijania. Natomiast w poszczególnych przypadkach dopuszczalne jest używanie świateł przeciwmgłowych.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

 Opr. SK