Jesienne porady dla kierowców - Aktualności - KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienne porady dla kierowców

Okres jesienny to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz, wcześnie zapada zmrok. Często dochodzi również do porannej gołoledzi. Kierowcy poruszający się w takich warunkach powinni zachować szczególną ostrożność, by nie dochodziło do zdarzeń drogowych.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad jazdy w warunkach jesiennych:

1. Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy wymagają na ogół znacznie więcej czasu.

2. Przed jazdą powinniśmy oczyścić z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości; przed jazdą pamiętajmy o napełnieniu zbiorniczka z płynem do spryskiwaczy

3. Regularnie czyśćmy szkła wszystkich reflektorów.

4. Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe, a podczas mgły włączajmy światła przeciwmgłowe.

5. Dostosujmy prędkość samochodu do panujących warunków atmosferycznych, nie przeceniajmy własnych umiejętności.

6. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy padającym deszczu jest wydłużona.

8. Zachowajmy szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, gdyż jesienna aura powoduje, że piesi są słabo widoczni.

Pamiętajmy!

W okresie od świtu do zmierzchu w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, kierujący pojazdami zobowiązani są do korzystania ze świateł mijania. Natomiast w poszczególnych przypadkach dopuszczalne jest używanie świateł przeciwmgłowych.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

 Opr. SK