Oszuści wciąż aktywni! - Aktualności - KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści wciąż aktywni!

Policjanci ponownie apelują do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi w związku z pojawiającymi się, kolejnymi przypadkami oszustw na szkodę osób starszych. Sprawcy nie mając żadnych skrupułów wykorzystują ufność seniorów okradają ich z oszczędności, często całego życia. Kolejny taki przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie 82 – letni mężczyzna przekazała oszustowi pieniądze w kwocie 60 000 złotych. Mężczyzna podczas rozmów ze sprawcą był przekonany, że jego konto w banku zagrożone jest atakiem ze strony hakerów.

Wczoraj w godzinach porannych na telefon stacjonarny  82 – latka z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Poinformował go, że prowadzi sprawę dotyczącą hakerów wyłudzających i dokonujących przelewów pieniędzy z kont bankowych i jego konto jest zagrożone. Mężczyzna uwierzył oszustowi i zgodził się dokonać przelewu pieniędzy w kwocie 60 000zł na konto wskazane przez dzwoniącego. Według oszusta pieniądze miały zostać wykorzystane do namierzenia hakerów i zwrócone mu po zakończeniu czynności przez policjantów. Kiedy 82-latek przelał pieniądze oszuści zadzwonili ponownie z kolejnym żądaniem, tym razem kwoty 100 000zł. Wówczas mężczyzna zorientował się, iż prawdopodobnie padł ofiarą oszustów, jednakże było już za późno.
 

Uwaga!

Oszuści niestety wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość oraz „dobre serce” starszych osób. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy także, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im gotówki, dokonywania przelewów czy też wartościowych rzeczy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku odebrania podobnego telefonu kontaktujmy się pod numer 112 gdzie zgłosi się operator WCPR i przekaże nasze zgłoszenie do właściwych służb. Dzwoniąc pod numer 997 nie dodzwonimy się już do dyżurnego Policji.  Zwracamy się z apelem, również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy bądź dokonanie przelewu na konto podane przez obcą osobę. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie i w naszej ocenie mogą paść ofiarą oszustów.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję, osobiście bądź telefonicznie.

Opr.BG