Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

APELUJEMY O ZDROWY ROZSĄDEK! Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Prognozy na następne dni wskazują wysokie temperatury. To właśnie w takich sytuacjach, pozostawione dzieci czy zwierzęta w samochodzie narażone są na ogromne niebezpieczeństwo.

Absolutnie nie zostawiajmy dzieci w zamkniętym aucie podczas upałów! Bardzo niewiele trzeba, by doszło do tragedii. Temperatura wewnątrz rozgrzanego pojazdu rośnie z minuty na minutę i może wynieść nawet 50ºC albo i więcej. Zasada szczególnej ostrożności ma również zastosowanie w stosunku do pozostawiania w aucie zwierząt. Pomyślmy, zanim będzie za późno. Pojazd może się okazać dla nich śmiertelną pułapką. Dlatego widząc dziecko w aucie - reaguj i dzwoń na numer 112. Pamiętaj, żeby zostać przy samochodzie i obserwować zachowanie dziecka. Jeżeli wiemy, że zwłoka może zagrozić życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia osoby z samochodu. Możemy nawet bez obaw o konsekwencje stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

Przypominamy!!! Odchodząc od samochodu nigdy pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka czy też zwierzęcia. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, by zrobić zakupy, może narazić nasze dziecko czy zwierzę nawet na utratę życia.

 

Opr. SK